Dr. Cevdet TUNA’nın Hayatı

Dr. Cevdet Tuna Edirne’de 1923 yılında doğdu.

Ailenin 9 çocuklarından 7. olan Dr. Cevdet Tuna, ilköğretim hayatına 1930 yılında Edirne’nin Balıkpazarı İlkokulunda başladı.Ardından 1935 – 1941 yılları arasında Haydarpaşa Lisesi’ni bitirdi ve 1941 – 1947 yılları arasında Almanya’da Goethe Tıp Fakültesi’ni başarı ile bitirdi.

Eğitimini bitirdikten hemen sonra yurda döndü.3 yıl boyunca İstanbul Hadımköy Tabip Asteğmen olarak kendisine tahsis edilen bir atla bütün Trakya’daki birliklere ordunun tek doktoru olarak şifa dağıttı.

Profesyonel anlamda 1952 yılında, Türkiye’nin ilk 5 ilaç firmasından birisi olan Tege İlaç Fabrikası‘nı kurdu.

İşine duymuş olduğu aşk ile her geçen gün büyüyenşirketinde, ilaç üretimindeki tüm aşamalarında her daim kendisibulunmaktaydı.Türki’de ilk ağrı kesici hapı, öksürük tabletleri, öksürük şurubu ve yanık merhemini formülize etti. Türkiye’dekiilk tahlil laboratuvarlarının kurulmasında etkin bir rolüstlendi.1977 – 1995 yıllarında, 13.500 eczanedeki ilaçların ham maddeihtiyaçlarının ithalatını yaptı.

Yerli ilaç üreten, küçük ve orta ölçekli firmalara mutemetlik yaptı. 1998 yılında Tanalize firmasını kurdu ve bugün halen Farmasi, Dr. C Tuna, Eurofresh markaları adı altında üretilen 2.000 çeşitten fazla kozmetik üretim tesislerinin onursal başkanıdır.

Farmasi Kozmetik, Ömerli’deki 60.000m2’lik kendi tesislerinde günlük bin ton üretim kapasitesi ile kozmetik ürünleri üretmektedir.

Yatırımlarını sürdüren Farmasi Lüleburgaz’da 120.000 m2’lik yeni arazisinde, toplam 180.000m2 alanda konumlandıracağı tesisi ve 300.000m2 alanda çalışma hedefi ile yeni projelerini sürdürmektedir.

Farmasi Kozmetiği rakiplerinden ayıran en büyük özellik ise kişisel bakım, ıslak mendil, makyaj ürünleri, plastik ambalaj üretimi, tüp üretimi ve dolumu yapabilen 5 ayrı fabrikanın aynı tesis içinde bulunması yani entegre bir tesis olmasıdır.

Toplamda 66 yıllık profesyonel iş yaşamı boyunca, çok çalışmayı ilke edinen Dr. Cevdet Tuna, yaptığı her işte insan kaynağının çok önemli olduğu bilinci ile insan yetiştirmenin en büyük yatırım olduğuna inanmıştır. Her zaman dürüstlüğü, çalışanlarına verdiği önem, ailesine verdiği değer, doğayı ve hayvanları çok sevmesi ile çalışanlarının ve dostlarının hayranını kazanmıştır.

Bugün halen ayda bir gün, oğlu Sn. Hakan Tuna yönetiminde olan Farmasi Kozmetik A. Ş’yi ziyaret ederek eski formülleri hakkında yöneticilerle sohbetler gerçekleştirmektedir.

Basını yakından takip eden Dr. Cevdet Tuna, rakip analizleri ve bu konuda topladığını haber ve ilanlarla ArGe’ye ve pazarlama departmanına da destek vermektedir.

Dr. Cevdet Tuna ile ilgili bilgiler Farmasi‘nin orjinal sitesi olan www.farmasiint.com’dan alınmıştır.